Estónsko zakazuje chov zvierat na kožušiny

07.06.2021

Estónsko je v poradí ďalším európskym národom, ktorý zakázal chov zvierat na kožušiny a vôbec prvým pobaltským štátom, ktorý tak urobil. Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy nasledujú po desiatich rokoch kampaní skupín pre dobré životné podmienky zvierat. 

Riigikogu (estónsky parlament) v stredu prijal zmeny a doplnenia platného zákona o ochrane zvierat a ochrane prírody.

Zákon teraz zakáže chov a držanie zvierat výlučne alebo primárne na účely kožušinového chovu, s výnimkou chovateľov oviec a králikov. Podľa správy ERR News hlasovalo 56 poslancov za a 19 proti.

"Je to skvelý deň pre tisíce zvierat, ktoré budú vďaka prijatiu tohto zákona Estónskom zachránené pred utrpením," uviedol vo vyhlásení zaslanom spoločnosti LIVEKINDLY Connor Jackson, generálny riaditeľ spoločnosti Open Cages.

Podľa prieskumu z roku 2020, ktorý uskutočnila spoločnosť Kantar Emor pre údaje a obchodné informácie, je 75 percent obyvateľov Estónska proti chovu kožušín.

Prečo Estónsko zakázalo chov na kožušiny?

Podľa aliancie Fur Free Alliance sú súčasné európske postupy chovu na kožušiny nezlučiteľné ani s najzákladnejšími normami v oblasti dobrých životných podmienok zvierat, ako aj s právnymi predpismi EÚ. Zvieratá zvyčajne žijú v stiesnených, utláčajúcich podmienkach a často prežívajú úrazy aj choroby.

V kontexte rastúceho globálneho úsilia v oblasti životného prostredia je obrovský negatívny vplyv fariem na výrobu kožušín zbytočný a neprispôsobivý. Priemysel ako celok vytvára znečistenie, znižuje biodiverzitu a emituje skleníkové plyny.

Estónsko diskutuje o možnom zákaze od roku 2009 a celkový počet kožušinových fariem sa odvtedy výrazne znížil. Podľa údajov z Open Cages dnes počet chovaných zvierat klesol z približne 200 000 na necelých 1 000.

Na začiatku roku 2021 oznámila najväčšia kožušinová farma v Estónsku (s maximálnym obsadením 170 000 zvierat), že je teraz prázdna. Vláda nevydá po 1. júli 2021 žiadne nové povolenia na držanie psov noriek a mývalov a po 1. januári 2026 tento štýl chovu kožušín úplne zakáže.

Vďaka novým pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom je Estónsko 14. európskym národom, ktorý zakazuje chov kožušín. Patrí sem aj Spojené kráľovstvo, ktoré už viac ako 20 rokov zakazuje chov kožušín, ale už nie je členom EÚ.

Aktualizuje Spojené kráľovstvo konečne svoje vlastné právne predpisy?

Vláda Spojeného kráľovstva sama zakázala chov, zatiaľ však neobmedzila dovoz a predaj kožušín (Estónsko ani to neurobilo). Lenže ako prvá krajina, ktorá prijala zákazy kožušinových fariem, čelí Veľkej Británii tlaku, aby viedla globálny posun od kožušiny. Británia tiež za posledných päť rokov doviezla z Estónska kožušinu v hodnote 434 817 libier, čím obišla existujúce obmedzenia.

Súčasná konzervatívna vláda však nedávno zverejnila " výzvu na predloženie dôkazov ", ktorá by mohla podporiť komplexnejšiu legislatívu o dovoze a predaji.

Humane Society International / UK (HSI / UK), zakladajúca organizácia, ktorá stojí za kampaňou a koalíciou #FurFreeBritian, nedávno odhalila, že 72 percent Britov by podporilo ďalšie obmedzenia týkajúce sa kožušiny. Iba tri percentá verejnosti skutočne nosia zvieraciu kožušinu.

"Väčšina Britov nechce mať nič spoločné s krutosťou chovu kožušín a odchytom do pascí a podporujú zákaz dovozu a predaja kožušiny tu," uviedla Claire Bass, výkonná riaditeľka HSI / UK, vo vyhlásení zaslanom spoločnosti LIVEKINDLY. "Je to dôležitá príležitosť pre individuálnych spotrebiteľov aj pre módne firmy, aby dali vláde vedieť, že vo Veľkej Británii kožušina pevne vychádzajú z módy."

Open Cages je tiež členom koalície #FurFreeBritian. Jackson dodal: "Ako posledná krajina [Estónsko], ktorá sa zbavila tohto krutého priemyslu, je viac ako kedykoľvek predtým zrejmé, že Spojené kráľovstvo musí zakázať dovoz kožušín a dokončiť to, čo sme začali pred dvoma desaťročiami."

Keď sa kožušina stáva čoraz nepopulárnejšou, mnoho bežných značiek sa od tohto odvetvia rýchlo dištancovalo. Valentino , Saks Fifth Avenue , Alexander McQueen, Balenciaga a Adidas sú len niektoré z posledných značiek, ktoré oznamujú odklon od kožušiny.

zdroj: livekindly.co

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky