Dve štúdie financované hovädzím priemyslom

25.11.2024

Nutričná štúdia financovaná hovädzím priemyslom neúmyselne posilnila dôkazy podporujúce vegánsky proteín. 

S vyslovenou hypotézou, že rastlinné bielkoviny sú menejcenné, štúdia namiesto toho odhalila, že rastlinné bielkoviny môžu mať pre svaly a zdravie rovnaké výhody ako živočíšne bielkoviny.

Zatiaľ čo tí, ktorí financujú štúdiu, pravdepodobne chceli udržať výsledky pod radarom, vegánsky YouTuber a výskumník Mic The Vegan na to narazil a pozrel sa na jej zistenia vo svojom videu s názvom Štúdia hovädzieho dobytka zistila, že rastlinný proteín sa rovná mäsu

Štúdia pracovala so 17 zdravými ženami rozdelenými do troch skupín. Jeden by konzumoval jedlo s hovädzím mäsom, jeden s vegánskymi proteínmi, ako sú fazuľa a celozrnná pšenica, zatiaľ čo tretí by konzumoval jedlo na rastlinnej báze s tým, čo štúdia nazvala "nekompletným" vegánskym proteínom.

Rastlinný proteín nie je "nekompletný"

 Napriek zjavnému plánu výskumníkov ukázať, že hovädzie mäso prinieslo najlepšie výsledky pri syntéze svalových bielkovín, štúdia nedokázala nájsť žiadny významný rozdiel medzi skupinami, vrátane skupiny, ktorá sa spoliehala na celozrnný chlieb ako proteín, čo sa vo všeobecnosti nepovažuje za bohatý zdroj vegánskych bielkovín. Štúdia namiesto toho ukázala, že aj takzvané "nekompletné" rastlinné bielkoviny môžu stimulovať rast svalov rovnakým spôsobom ako mäso. Nekompletný proteín označuje proteín s rôznymi hladinami deviatich aminokyselín, ktoré sú pre človeka nevyhnutné. Odborníci však už dlho tvrdia, že predstava "nekompletných" rastlinných bielkovín je chybná, pretože všetky rastlinné potraviny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny.

Je bežné, že mäsový, mliečny a vaječný priemysel sponzoruje výskum výživy . Bojujú však proti množiacim sa dôkazom, že dobre naplánovaná vegánska strava je vhodná pre všetky fázy života, pričom niektoré z najväčších svetových zdravotníckych a nutričných organizácií, ako je Americká dietetická asociácia a NHS, podporujú vhodne naplánované rastlinné stravovanie.

Druhá štúdia: Viac bielkovín=lepšie výsledky

Nedávna štúdia publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition porovnáva účinnosť rastlinných alternatív mäsa a mletého hovädzieho mäsa pri stimulácii syntézy svalových bielkovín (MPS).

Účastníci štúdie boli randomizovaní, aby jedli buď jednu štvoruncovú mletú hovädziu karbonátku (BP4) (27,3g bielkovín), alebo jednu(20,5g bielkovín) alebo dve 4uncové(40,9g bielkovín) alternatívne mäsové karbonátky na báze sóje (SBMA-4 a SBMA-8). Okrem merania hladín EAA v krvi sa vypočítala celotelová rýchlosť syntézy bielkovín, rýchlosť rozpadu bielkovín v celom tele a čistá bielkovinová rovnováha.

FSR svalového proteínu sa zvýšil z bazálnej dávky so spotrebou BP4 a SBMA-8. MPS po konzumácii BP4 predstavovalo väčší podiel celotelovej syntézy bielkovín v porovnaní s SBMA-4, ale nie SBMA-8.

Rýchlosť rozpadu bielkovín bola znížená vo všetkých troch skupinách po príjme bielkovín, najnižšia po konzumácii SBMA-8. Menšie zníženie bolo pozorované po konzumácii hovädzieho mäsa a SBMA-4 bez rozdielov medzi skupinami.

Proteínová rovnováha celého tela bola vyššia v skupine SBMA-8 v porovnaní so skupinami s hovädzím mäsom alebo SBMA-4, čo viedlo k podobne malým nárastom.

Všetky koncentrácie EAA vzrástli po konzumácii bielkovín. Čas do maximálnej koncentrácie sa však medzi skupinami líšil, pričom hovädzie mäso a SBMA-8 prekonali SBMA-4 vo všetkých ohľadoch, zatiaľ čo hovädzie mäso bolo lepšie ako SBMA-8. Maximálne koncentrácie EAA v krvi boli spojené so zmenami svalovej FSR od bazálnych hladín po konzumácii placiek. Trend FSR koreloval aj s celotelovou syntézou bielkovín.

MPS stimulácia syntézy svalových bielkovín

Mechanizmus, ktorý je základom stimulácie MPS konzumáciou hovädzieho mäsa v porovnaní s PBMA, zostáva nejasný. Vedci predpokladali, že leucín spúšťa syntézu bielkovín; hovädzie mäso aj SBMA-4 však obsahovali podobné podiely leucínu, zatiaľ čo celkový obsah leucínu bol vyšší v SBMA-8. Okrem toho nárast plazmatických EAA bol podobný pre hovädzie mäso aj SBMA-8, čím sa obmedzila vierohodnosť tejto teórie.

Rozdiely v proteínovom profile hovädzieho mäsa a SBMA a ich rôzne rýchlosti splanchnického klírensu môžu zodpovedať za rýchlejší a vyšší nárast EAA v krvi po konzumácii hovädzieho mäsa, čo je úmerné zvýšeniu MPS.

Sacharidy zosilňujú odpoveď MPS v prítomnosti aminokyselín alebo bielkovín. To naznačuje, že zvýšený FSR s ôsmimi uncami SBMA môže byť spôsobený skôr zvýšeným príjmom energie ako bielkovín. Pri dosiahnutí podobného FSR pre MPS však SBMA-8 tiež dodal o 60 % viac kalórií ako BP4, čo môže obmedziť spotrebu tohto produktu na účely chudnutia.

Medzi skupinami mohli existovať aj iné rozdiely v makroživinách, keďže reakcia na celé potraviny bola testovaná v súčasnom experimente. Tieto výsledky však potvrdzujú skoršie pozorovania naznačujúce o 47 % vyššie MPS po zjedení zmiešaného alebo všežravého jedla v porovnaní s vegánskym jedlom.

Závery

Súčasná štúdia naznačuje, že účinky 4-uncovej hovädzej karbonátky na syntézu svalových bielkovín napodobňuje 8 uncí karbonátky SBMA, ktorá má výrazne nižší obsah kalórií o 60 %. Nárast svalového proteínu FSR prevýšil nárast pozorovaný po užití 4 uncovej placky SBMA.

zdroj: plantbasednews.org    news-medical.net

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky