Byť vegetarián nie je správne

09.08.2020

Veľa ľudí sa stalo vegetariánmi z rôznych dôvodov. Prevažuje zdravotný dôvod, napríklad pre rôzne žalúdočné problémy a iné komplikácie pri konzumácii mäsa, alebo v tom ľudia vidia len zdravší životný štýl. Z menšej časti v tom niektorí vidia aj etické dôvody, nechcú jesť zvieratá pretože im na nich záleží a tak sa rozhodli že sa stanú vegetariánmi. Nebudeme sa ale venovať zdravotným dôvodom, keďže by sme sa tu vedeli ohadzovať štúdiami ktoré by ukazovali pozitíva a negatíva vegetariánstva a pozitíva a negatíva vegánstva, ale pre príklad práve vegetariánska strava zvyšuje pravdepodobnosť vzniku určitých druhov rakoviny

V tomto ale osobne nevidím zmysel hádok a dokazovania prečo je tá a tá strava lepšia, kde si vie každý vytiahnuť čo potrebuje proti druhej strane. Skôr sa pozrime na etickú rovinu. Je časť vegetariánov, ktorí to robia z etických dôvodov, pretože majú radi zvieratá a nechcú sa podieľať na ich zabíjaní. A v tomto myslení je práve problém a byť vegetarián ktorý má rád zvieratá je v istom zmysle oximorón

Stačí si položiť základné otázky, pretože sa veľmi vegetariáni nezamýšľajú nad tým ako vzniká mlieko, ako vznikajú vajcia, ako vzniká med a podobne. 

Kedy "dáva" žena mlieko? 

A teraz je jedno či sa jedná o človeka alebo zviera. Mliečny priemysel je v tomto veľmi krutý, či už čo sa týka podmienok v akých žijú kravy a veľká časť vidí prvý krát denné svetlo a trávu až keď ju vedú na bitúnok, alebo v tom že musia byť každý rok oplodňované (buď dlhou železnou tyčou alebo rukou ktorá sa strčí do kravy až po rameno a zavedie sa býčie semeno). Dojivosť kráv sa zníži cca po 5 rokoch takže vtedy sa krava odváža na bitúnok (krava sa za normálnych okolností dožíva okolo 25 rokov). Toto je prvý aspekt a teda aby bolo mlieko, tak musí byť mláďa. Prichádza však vec druhá, pretože to mlieko je pre dané mláďa a nie pre ľudí a tu teda nastáva druhý problém, keďže ľudia chcú mlieko. Mláďa teda musí byť matke okamžite odobrané a tu prichádzajú ďalšie otázky čo sa s danými mláďatami deje, keďže často sú teda "odpad" mliečneho priemyslu. Zamysleli ste sa niekedy keď sa hovorí o sliepkach, kravách, ovciach, kozách......tak

Kde sú býky, kde sú barany, kde sú kohúti, kde sú capy?  

Na týchto stránkach nebudem dávať fotografie z mliečneho ani mäsového priemyslu, pretože sú to strašné veci a ani ľudia ktorí jedia mäso alebo mliečne výrobky ich nechcú vidieť (prečo to ale nechcú vidieť keď je to podľa nich prirodzené a správne, že jeme mäso a mliečne výrobky?). Poďme ale späť k otázkam pretože keď vidíte stádo oviec ako sa "prirodzene a v súlade s prírodou" pasú na lúke, zamysleli ste sa nad tým, kde je stádo baranov? A kde je stádo jahniat? No nie je. Ako náhle zviera nemá využitie a prospech, tak je to pre človeka zbytočná záťaž a hlavne náklady. Je zvrátené keď farmári prezentujú ako majú radi svoje zvieratá a ako sa o nich s láskou starajú. Starajú sa o nich kvôli profitu a kvôli ničomu inému. Veterinára k zvieraťu nevolajú pretože majú o neho starosť, ale pretože majú starosť o svoje peniaze o ktoré prídu pokiaľ zviera zomrie.

Na obaloch a v reklamách vám prezentujú zdravé mlieko od šťastnej kravy ktorá sa pasie na lúkach a bohatých pastvinách. Osobne neviem nakoľko je šťastná, keďže jej odobrali a podrezali dieťa a na žiadnych pastvinách sa nepasie pretože je to ekonomicky neudržateľné. Aby sa vyplatilo produkovať mlieko, tak okrem dotácií ktoré platíme všetci z našich platov do mliečneho priemyslu, musí byť krava na mieste v hale kde jej neustále odoberajú mlieko. Na výbeh a pasenie nie je čas, ani ľudia ktorí by to strážili a zaháňali kravy. 

Podobný príbeh zažívame vo vaječnom priemysle. Ihneď po vyliahnutí sa kuriatka roztriedia na samcov a samice, pričom samci putujú väčšinou rovno do mlynčeka na mäso a sú podávané ako strava pre sliepky. Samotné sliepky sú dosť teritoriálne a keďže sú umiestnené jedna vedľa druhej, tak sa im väčšinou odstrihávajú zobáky aby sa nemohli ďobať. Znova by som sem vedel dať vyslovene odporné fotografie aj zo Slovenska z produkcie vajec.

A prichádza často obrana ľudí, že oni predsa berú mlieko od eko bio farmy a vajíčka si kupujú domáce. Na jednej strane to nie v drvivej väčšine pravda (väčšinou to kupujú bežne v obchode) a je to ospravedlnenie keď si raz za čas kúpia niečo z "domáceho" chovu, tak sa tým snažia sami pred sebou a okolím morálne ospravedlniť. A mení sa pritom niečo pokiaľ by to aj tak bolo že je všetko z "domáceho" chovu? Kto chová kohútov, kto chová baranov, kto chová capov, kto chová býkov? Prečo vaša babička ktorá má domáce vajcia nemá kohútov? A chová sliepky aj naďalej keď prestanú niesť vajcia? Znova z čoho nie je úžitok, je pre človeka zbytočná záťaž a zrazu tá "láska" k zvieratám o ktoré sa doma ľudia starajú len aby z nich mali prospech končí.

Na záver, z biologického hľadiska nepotrebujeme živočíšne výrobky. Človek nepotrebuje mlieko, nepotrebuje vajcia, nepotrebuje med. Okrem zdravotných negatívnych dopadov je to veľký morálny problém, keďže mliečny a vaječný priemysel je čo sa týka smrti a utrpenia zvierat horší ako mäsový priemysel. Všetci vegetariáni ktorým záleží na zvieratách a preto prestali jesť mäso, tak jedinou cestou je stať sa vegánmi. Vegánska strava je celoživotne zdraviu prospešná, ekologicky najviac udržateľná a eticky najprijateľnejšia.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky