Ako sa darí mliečnej lobby zakázať rastlinné označovanie produktov?

24.02.2021

Prieskum uskutočnený spoločnosťou Plant Based News zistil, že 95,1% spotrebiteľov sa nenechá zmiasť etiketami rastlinných produktov.

Európsky parlament je pod rastúcim tlakom na zrušenie " zákazu označovania rastlinných mliečnych výrobkov ", pretože online petícia presiahla 300 000 podpisov.

Minulý rok poslanci hlasovali za pozmeňujúci a doplňujúci návrh 171, alias zákaz označovania rastlinných mliečnych výrobkov. To by zastavilo rastlinných výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov v používaní popisných výrazov.

Čo je to zákaz rastlinných mliečnych výrobkov? (Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 171)

Aký je teda zákaz rastlinných mliečnych výrobkov? V súčasnosti právne predpisy EÚ už zakazujú používanie výrazov ako "mandľové mlieko" alebo "vegánsky syr". Nové pravidlá by však zašli ešte ďalej.

V dôsledku toho by teraz mohli byť zakázané aj deskriptory ako "jogurtový štýl" a "tvarohová alternatíva". Tieto pravidlá by navyše mohli spoločnostiam zabrániť v používaní štýlov balenia, ako sú maslové bloky a škatule od mlieka. 

"Nepochopiteľný smer"

Švédska značka rastlinného mlieka Oatly toto rozhodnutie napadla - označila ho za "bláznivé" a "nepochopiteľné" smerovanie "uprostred klimatickej krízy".

"Nie je to také prekvapujúce, keď vezmeme do úvahy, že v letných mesiacoch je v Bruseli viac lobistov za mlieko ako skutočných kráv na pastvinách," uviedla značka .

"Ako teraz budú môcť zákazníci ľahko porovnávať rôzne potravinové výrobky s cieľom prijímať informovanejšie rozhodnutia o tom, čo konzumujú? "

Spoločnosť Oatly spustila online kampaň s cieľom zdôrazniť, že spotrebitelia sa pri nákupe možností bez mliečnych výrobkov "nezmätú".

Politici: "Vieme, ako čítať štítky"

Politik Francisco Guerreiro znovu tweetoval o kampani. Napísal: "Komu: Mliečny priemysel loboval u tvorcov politík. Od: Spotrebitelia. Nie, v skutočnosti nekupujeme ovsené mlieko omylom, na rozdiel od toho, čo hovoríte ako zámienku na obmedzenie marketingu vegánskych výrobkov.

"Vieme, ako čítať etikety a rozlíšiť kravské mlieko od rastlinného mlieka." Guerreiro nie je jediným predstaviteľom EÚ, ktorý namietal proti legislatíve. Poľská politička Sylwia Spurek tiež odsúdila pozmeňujúci a doplňujúci návrh 171 online.

"Spotrebitelia chcú viac produktov na rastlinnej báze. Nemôžeme a nemali by sme zdržiavať potrebné zmeny. "

Sylwia Spurek, politička 

Začiatkom tohto mesiaca napísala: "Investovanie do budúcnosti založenej na rastlinách je jedinou cestou vpred - pri riešení klimatickej krízy a ochrane práv zvierat a ľudského zdravia musí EÚ tento proces podporovať, nie brániť.

"Spotrebitelia požadujú viac rastlinných produktov," dodala: "Nemôžeme a nemali by sme odkladať potrebné zmeny."

Petícia: "Cenzúra rastlinného mlieka a rastlinných mliečnych výrobkov"

Spoločnosť ProVeg odvtedy vytvorila online petíciu, ktorá spochybňuje pozmeňujúci a doplňujúci návrh 171, ktorý prilákal tisíce podpisov.

Uvádza sa v ňom toto: "Chceme, aby ste zastavili cenzúru mliečnych produktov na báze rastlín. Zamietnite pozmeňujúci a doplňujúci návrh 171.

"Ak by sa prijalo, úplne by to potlačilo prechod spotrebiteľov k udržateľnejším stravovacím návykom, ktoré sú nevyhnutne potrebné na boj proti zmene podnebia.

"Mliečne podmienky sú už chránené zákonom. Pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom 171 by sa išlo ďalej a cenzurovalo by sa akékoľvek použitie jazyka, balenia alebo obrázkov súvisiacich s mliekom pre rastlinné potraviny. "

Petícia potom uzatvára: "Celkovo by išlo o obrovský zvrat v doterajšej práci na splnení vlastných cieľov EÚ v oblasti verejného zdravia a udržateľnosti, ako sú dohodnuté v podmienkach Parížskej dohody. Vzhľadom na naliehavosť klimatickej krízy je to veľmi nezodpovedný krok. "

Mätú spotrebiteľa štítky na rastlinnej báze?

Nová empirická štúdia vyvrátila mýtus, že spotrebitelia sú zmätení štítkami ako "mäso" a "mlieko" na rastlinných výrobkoch.

Štúdia, ktorú uskutočnila Cornell University, bola publikovaná v časopise Journal of Animal and Environmental Law.

"Spoločnosti na popis svojich výrobkov obvykle používajú výrazy" rastlinný "alebo" vegánsky "spolu s výrazmi ako" hovädzie mäso "alebo" mlieko "(napr. Mandľové mlieko)," uvádza sa v štúdii .

"Mnohé štáty prijali legislatívu a začali opatrenia na presadzovanie právnych predpisov proti rastlinným potravinovým spoločnostiam s cieľom zakázať tento postup označovania.

"Kongres a FDA uvažujú o takýchto predpisoch aj na federálnej úrovni. Štáty tvrdia, že keď spoločnosti používajú výrazy, ktoré si ľudia tradične spájajú so živočíšnymi produktmi, na štítkoch s rastlinnými potravinami, spotrebitelia sú zmätení, či kupujú živočíšne produkty. "

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 155 účastníkov, však zistila, že "spotrebitelia si s väčšou pravdepodobnosťou nebudú myslieť, že rastlinné produkty pochádzajú zo zvieraťa, ak je v jeho názve obsiahnuté slovo, ktoré sa tradične spája so živočíšnymi produktmi, ako v opačnom prípade".

Ďalej tvrdí, že "vynechanie slov, ktoré sa tradične spájajú so živočíšnymi produktmi z názvov rastlinných produktov, v skutočnosti spôsobuje, že spotrebitelia sú podstatne viac zmätení, pokiaľ ide o chuť a použitie týchto produktov". 

Anketa PBN

Anketa uskutočnená spoločnosťou Plant Based News sa zúčastnila prieskumu viac ako 230 používateľov Twitteru. Zistilo sa, že 95,1 percenta spotrebiteľov si výrobné štítky nepomýli.

Jeden užívateľ sociálnych médií napísal: "To, čo ma mätie, je dôvod, prečo sa Komisia EÚ zabáva tým, čo sa výrazne lobuje # pozmeňujúci a doplňujúci návrh 171, je to len úplná cenzúra.

"Je to zjavne zúfalý pokus neetického, nezdravého a znečisťujúceho priemyslu zabrániť verejnosti v prebudení." Choďte do vegánstva! "

"Predstavte si, že chytíte kartón mlieka a zistíte, že to nebolo kravské materské mlieko." Hrôza, "uviedol ďalší používateľ.

Tu môžete podpísať petíciu proti a zamietnuť pozmeňujúci a doplňujúci návrh 171

zdroj: plantbasednews.org

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky