Aké majú vegáni práva?

28.10.2020

Vegánstvo je životná filozofia, pri ktorej sa môžete počas života stretnúť s viacerými prekážkami a komplikáciami. Nastáva to práve v situáciách, kedy dochádza ku konfliktu vášho etického postoja s neštandartnou situáciou v práci, alebo v kontakte s inštitúciami.

Na čo však majú vegáni nárok a právo? Začína to už pri výbere zamestnania a teda že každý človek vrátane vegána si môže vybrať oblasť v ktorej chce pracovať. Ťažko si vegán vyberie povolanie na bitúnku, v mliekarni alebo v mäsiarstve. Poďme sa pozrieť bližšie na práva vegánov v súvislosti s inštitúciami a najčastejšie do toho spadá jedlo. Pretože zhodou okolností vegánstvo popri iných veciach, zahŕňa aj rastlinnú stravu.

Na začiatok, vegánstvo je podľa práva brané ako svetonázor, niekde aj na úrovni náboženstva. To ale veľa o využití práv vegánov na prvé počutie nehovorí. A čo to vlastne znamená v praxi? Keď ste v súkromnej firme ktorá má závodné stravovanie, tak firma nemá povinnosť aby vám poskytla rastlinnú stravu a vy na ňu nemáte nárok. Tu si však môžete nosiť svoje jedlo napríklad z domu alebo využívať donáškové služby. Pozrime sa ale na prípady kedy je to náročnejšie:

Štátna karanténa

Začnime aktuálnou situáciou a tou je Covid-19. Pokiaľ ste cestovali zo zahraničia, tak sa vám mohlo stať, že ste boli umiestnení do štátnej karantény. A môžeme ukázať na tomto príklade z reality, aké majú vegáni práva. Samozrejme hlavný problém je strava, ste zavretí bez možnosti si ísť nakúpiť potraviny a pripravovať si svoje jedlo.

Tento problém riešila aj Slovenská vegánska spoločnosť. V realite teda vegánom v karanténe nebola podávaná rastlinná strava. Aj po vyžiadaní si rastlinnej stravy a upozornení na to že sú vegáni im bolo naďalej podávané mäso. Tu je to problém, pretože si jedlo nemôžete objednať ani vám ho nemôžu priniesť príbuzní. 

A na čo majú teda vegáni v tomto prípade nútenej štátnej karantény právo? No na nič, môžu jesť prílohy a mäso vrátiť. Zvlášť pri možnosti vystaveniu nebezpečnému vírusu, kedy je vyvážená strava dôležitá pre imunitu, je toto z môjho pohľadu veľmi nebezpečný postup z hľadiska inštitúcií, keďže môže dôjsť z ich strany k ohrozeniu zdravia vegánov. Slovenská vegánska spoločnosť sa snažila priateľky dohovoriť s karanténnymi zariadeniami a s tými ktoré boli ochotné komunikovať, tak tie sa väčšinou snažili následne upraviť jedálniček aj pre vegánov. Záver je teda, pokúsiť sa priateľky s inštitúciou dohovoriť.

Väzenie

Tento príklad je asi najextrémnejší a je malá pravdepodobnosť že by ste museli tento prípad riešiť. Je však veľmi zaujímavý a ukazuje, aké majú vegáni práva aj vo väzení.

Väzenie nemá povinnosť poskytnúť vám rastlinnú stravu. Aké sú teda možnosti? No jedna je umrieť od hladu ale to asi nebude správna cesta. Na ryži a zemiakoch by ste dlhodobo taktiež neprežili, keďže by vám chýbali pre život dôležité látky. Jednou z možností je získať súhlas, aby ste mohli dostávať od rodiny alebo známych balíčky s potravinami (čo je veľmi náročný proces dostať to do väzenia).

Získať takýto súhlas však môže trvať týždne a niekedy mesiace, takže toto obdobie bude veľmi komplikované. Väzenie nemá akúkoľvek motiváciu vyhovieť odsúdenému trestancovi. Záver je teda, pokúsiť sa priateľky s inštitúciou dohovoriť.

Nemocnica

Tu už to nie je tak nepravdepodobné. Môže sa to stať každému či už pre zdravotné komplikácie alebo v prípade nehody alebo nešťastia, že skončíte v nemocnici na určitý čas.

Na čo majú vegáni v nemocnici právo? No pojem rastlinná alebo vegánska strava sa v ich formulári nenachádza. Pokiaľ s niečím takým vyrukujete, tak je pravdepodobnosť že od vás budú pýtať doklad, že ste na niečo alergický. V skratke, nemáte nárok na vegánsku stravu. O čo sa môžete pokúsiť, je zavolať si nutričného terapeuta a vysvetliť mu ktoré potraviny môžete a ktoré nemôžete jesť.

Je to už potom na ochote jednotlivej nemocnice či vám vyjde v ústrety. Jednou z možností je, aby vám jedlo do nemocnice nosila rodina alebo známy. Záver je teda, pokúsiť sa priateľky s inštitúciou dohovoriť. 

Škola (škôlka)

Toto už je situácia, s ktorou sa stretne skoro každý. Či už ste sami na škole alebo tam máte dieťa, znova nastáva problém pri stravovaní. Škola nemá povinnosť vám alebo vášmu dieťaťu variť rastlinnú stravu.

A môže to byť ešte komplikovanejšie. Jednou z možností je znova, že budete nosiť stravu pre svoje dieťa do školy a škola by ju len na obed ohriala. Škola však môže odmietnuť možnosť, že by ohrievala vami donesenú stravu pre dieťa. Je to pre nich zbytočná záťaž a komplikácia. Aj tu môže nastať možnosť, že od vás bude vyžadovať potvrdenie o alergii na potraviny, ktoré nechcete aby vaše dieťa konzumovalo. Záver je teda, pokúsiť sa priateľky s inštitúciou dohovoriť.

Samozrejme existujú aj právne kroky a v každom prípade ktorý sme si prešli na to môžete ísť aj súdnou cestou. Ako ste si asi všimli, tak záver je pri každom prípade rovnaký - Pokúsiť sa priateľky s inštitúciou dohovoriť. V praxi vegáni skoro žiadne práva nemajú. Právne môžete postupovať podľa článku 9 Dohovoru o ochrane ľudských práv. Je to však krajné riešenie, súd môže trvať mesiace aj roky, s neistým výsledkom.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky