Zabíjanie je správne. Poďme sa ale baviť o animal welfare

24.03.2021

Klietkový chov sliepok sa postupne ukončuje v celej Európe.

Po vzore Českej republiky kde sa ukončí klietkový chov v roku 2027, sa do podobnej aktivity pustili aj organizácie a aktivisti na Slovensku. Čo však v skutočnosti znamená koniec klietkových chovov a o čo to prinesie? 

Poďme sa pozrieť na stránku zakazklietok.sk, kde môžete podpísať petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok. Čo sa tam teda píše:

"Sliepky milujú voľnosť a väčšinu svojho času by najradšej trávili zvedavým skúmaním okolia. Drvivá väčšina z nich však na Slovensku celý svoj život prežije v malej špinavej klietke. V priemyselnom klietkovom chove sú sliepky natlačené hlava na hlave. Ich životný priestor im nestačí ani len na to, aby si mohli roztiahnuť svoje krídla. A za celý svoj život neuvidia denné svetlo a nepocítia dotyk trávy."

Pekne napísané, ale zrušenie klietkového chovu nerieši ani jednu vec ktorá je vymenovaná. Po klietkovom chove nasleduje halový chov, kde majú sliepky niekedy ešte menej priestoru, nevidia denné svetlo a rozhodne ani trávu. Navyše tam dochádza k častejším útokom medzi sliepkami keďže sú dosť teritoriálne a tak k ešte väčšiemu úhynu. V preklade bude zomierať ešte viac sliepok ako v klietkach.

Čo sa píše na stránke ďalej:

"Život sliepky však môže vyzerať aj inak. V susednom Česku a Rakúsku už kruté klietky postavili mimo zákon. Vyzvite spolu s nami politikov a političky na Slovensku, aby sa postavili za koniec mreží pre sliepky. Podpíšte našu novú petíciu a dostaňte slovenské sliepky raz a navždy von z klietok."

Nie. Mimo zákon je postavený klietkový chov len v Rakúsku. V Česku je to v súlade so zákonom do roku 2027. Debata teda nie je o tom, koľko by mala mať sliepka životného priestoru (či priestor o rozmere jednej A4 papiera alebo dvoch A4 papiera), ale o tom, či sa má tlačiť v klietke, alebo sa má tlačiť hlava na hlave s inými sliepkami v hale.

Halový chov sliepok
Halový chov sliepok

Na jednej strane tento postup chápem. Môže to byť jeden z krokov a takzvanou "salámovou" metódou to môže viesť k postupnému ukončeniu chovu sliepok na mäso a vajcia. Napr. do 10 rokov sa zakáže chov sliepok v klietkach, do 20 rokov v halách, do 30 rokov sa zväčší životný priestor na dve A4 papiera na sliepku, do 40 rokov to už bude rozloha päť A4 papiera... Až nakoniec ľudia prestanú jesť sliepky a vajcia (napr. kvôli laboratórne vypestovaným náhradám, alebo rastlinným alternatívam).

A potom tu je druhý pohľad a teda že tento krok znamená legitimizáciu zabíjania. Aby ľudí netrápilo svedomie, aby sme posilnili karnizmus, aby sme ukázali marketing, že zvieratá sa majú dobre a že netrpia a že sú na to určené... K tomu môže práve prispieť zrušenie klietkového chovu.

Diskusia totiž nie je o tom, či je alebo nie je správne zabiť niekoho kto nechce umrieť. Tu nie je debata, pretože zhoda je na tom, že zabíjanie správne je. Ale poďme sa baviť o animal welfare (dobré životné podmienky zvierat). Nie je debata o tom, že sa zabíjajú kohúty tak, že sa po narodení zomelú ako potrava pre sliepky. Nie o tom, že sa zabíjajú deti vo veku 2 mesiacov na mäso ktoré si kúpite v obchode, hoci sa sliepka dožíva až 8 rokov...

Nie! Poďme sa baviť o animal welfare.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky