Nový zákon v USA ruší povinné testovanie liekov na zvieratách

23.01.2023

Nový americký zákon zrušil požiadavku, že lieky vo vývoji musia prejsť testovaním na zvieratách predtým, ako budú podávané účastníkom pokusov na ľuďoch.

Obhajcovia práv zvierat takýto krok dlho presadzovali a niektorí vo farmaceutickom priemysle tvrdili, že testovanie na zvieratách môže byť neúčinné a drahé.

Senátor Rand Paul, R-KY, ktorý sponzoroval modernizačný zákon FDA 2.0, uviedol vo vyhlásení , že nový zákon pomôže ukončiť "zbytočné utrpenie a smrť pri pokusoch na zvieratách" a "dostane na trh bezpečnejšie a účinnejšie lieky, rýchlejšie odstránením byrokracie, ktorú súčasná veda nepodporuje."

PETA uvítala nový zákon ako "radikálny posun" v tom, ako sa budú vytvárať nové lieky a spôsoby liečby. Zákon, ktorý v decembri podpísal prezident Biden ako súčasť väčšieho balíka výdavkov, nezakazuje úplne testovanie nových liekov na zvieratách.

Namiesto toho jednoducho ruší požiadavku, aby farmaceutické spoločnosti používali zvieratá na testovanie nových liekov pred pokusmi na ľuďoch. Spoločnosti môžu stále testovať lieky na zvieratách, ak sa tak rozhodnú.

Existuje množstvo ďalších metód, ktoré výrobcovia liekov používajú na hodnotenie nových liekov a liečebných postupov, ako je počítačové modelovanie a "orgány na čipe", mikročipy veľkosti palca, ktoré dokážu napodobniť funkcie, ako je funkcia orgánov ovplyvnená liečivami.

Odborníci hovoria, že testovanie na zvieratách je nutné

Ale Aliasger Salem, profesor z University of Iowa's College of Pharmacy, pre NPR povedal, že spoločnosti, ktoré sa rozhodnú použiť tieto alternatívne testovacie metódy ako náhradu za testovanie na zvieratách, si musia byť vedomé limitov metód, aby zabezpečili bezpečnosť ich liekov.

"Spoločnosti si musia byť vedomé obmedzení týchto technológií a ich schopnosti identifikovať alebo neidentifikovať potenciálnu toxicitu," povedal Salem. "Nechcete prejsť na systémy, ktoré možno nezachytia všetky typy toxicít, ktoré boli pozorované v minulosti, bez toho, aby ste sa uistili, že metódy, ktoré máte, to zachytia."

Hovorca FDA pre NPR povedal, že "implementuje všetky príslušné ustanovenia v súhrne a bude pokračovať v spolupráci so zainteresovanými stranami na podpore vývoja alternatívnych testovacích metód".

Tohtoročný federálny rozpočet zahŕňa aj 5 miliónov dolárov na nový program FDA zameraný na zníženie testovania na zvieratách tým, že pomôže vyvinúť a povzbudiť priemysel, aby prijal nové metódy testovania produktov, uviedol hovorca.

Národná asociácia pre biomedicínsky výskum , ktorá podporuje testovanie liekov na zvieratách, tvrdí, že testovanie na zvieratách v spojení s testami na ľuďoch "zostáva najlepším spôsobom, ako preskúmať komplexné fyziologické, neuroanatomické, reprodukčné, vývojové a kognitívne účinky liekov, aby sme určili, či sú bezpečné a účinné na schválenie trhu".

Nový zákon mení a dopĺňa americký federálny zákon o potravinách, drogách a kozmetike, ktorý bol pôvodne prijatý v roku 1938.

zdroj: npr.org

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky