Nová štúdia: Vegánska strava a mikrobióm

29.03.2023

Niekoľko štúdií identifikovalo súvislosť medzi rastlinnou stravou a zníženým rizikom obezity, kardiovaskulárnych chorôb a iných zdravotných problémov.

V tejto štúdii výskumníci preskúmali existujúcu literatúru, aby pochopili, ako niektoré diéty vedú k črevnej dysbióze, čo negatívne ovplyvňuje progresiu ochorenia. Vegáni nekonzumujú žiadne potraviny živočíšneho pôvodu.

Rastlinná strava je považovaná za prospešnú pre črevný mikrobióm, pretože produkuje dôležité fytochemikálie. Ľudský črevný mikrobióm obsahuje približne tri bilióny mikróbov, väčšinou baktérií. Pozostáva však aj z archeí, vírusov, húb a prvokov. Črevné mikróby zohrávajú kľúčovú úlohu v celkovom zdraví jedinca a prejavoch chorôb, najmä gastrointestinálnych.

Výsledky štúdie

Typicky je vegánska/vegetariánska strava bohatšia na vlákninu a sacharidy ako iné diéty. Vegánska strava sú tiež spojená so zvýšeným množstvom mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré negatívne korelujú s prozápalovými cytokínmi.

Je známe, že SCFA zlepšujú imunitu u hostiteľa. Sú tiež spojené s funkciou neurónov, dozrievaním a udržiavaním funkcie hematoencefalickej bariéry. SCFA podporujú metabolizmus a zabraňujú obezite.

Znížená hladina L-karnitínu v plazme bola pozorovaná u jedincov s ischemickou chorobou srdca, ktorí praktizujú vegánsku diétu. Naopak, tí, ktorí konzumovali červené mäso, vykazovali vysokú hladinu plazmatického L-karnitínu. Táto skupina mala vyššie riziko vzniku zápalových črevných a kardiovaskulárnych ochorení.

Súčasná štúdia objasnila, ako rôzne typy stravy ovplyvňujú zloženie mikroflóry jednotlivca. Výskum ukázal, že počet črevných baktérií, ktoré dokážu rozložiť vlákninu z vegánskej/vegetariánskej stravy, je oveľa vyšší ako počet baktérií metabolizujúcich tuky a bielkoviny potrebných na trávenie živočíšnej stravy.

Zdravé ľudské črevo obsahuje mnoho baktérií produkujúcich butyrát, ako je Roseburia , Ruminococcaceae , Lachnospiraceae , Blautia a Faecalibacterium prausnitzii . Butyrát je metabolit s mnohými fyziologickými aktivitami, ako je zlepšenie črevnej bariéry prostredníctvom upregulácie tesných spojení.

Znižuje tiež systémový zápal obmedzením prechodu lipopolysacharidu (LPS) cez črevnú stenu do krvného obehu. Niekoľko štúdií preukázalo, že butyrát, acetát a propionát môžu zabrániť mnohým ochoreniam, ako sú imunologické ochorenia, zápalové ochorenia čriev a cukrovka druhého typu.

Záver

Autori tvrdia, že tento systémový prehľad je prvým, ktorý hodnotí súvislosť medzi vegánskou/vegetariánskou stravou a zložením črevnej mikroflóry a výsledkami ľudského zdravia. Vysoká hladina SCFA a metabolitov trimetylamín-N-oxidu (TMAO) v plazme jedincov s vegánskou/vegetariánskou stravou naznačuje úlohu črevných mikróbov ako modulátora interakcie medzi stravou a hostiteľom.

V budúcnosti je potrebný ďalší výskum týkajúci sa interakcie črevnej mikroflóry s inými metabolitmi, ako sú vitamíny, polyfenoly, ligandy črevných aryl-uhľovodíkových receptorov a izotiokyanáty.

zdroj: news-medical.net

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky