Keď nechceš byť úplný vegán, prečo to neskúsiť na 90%?

20.10.2021

Dnes by sme sa pozreli na článok od Harriet Williamson z denníka Independent s názvom "Ak nemôžete ísť "naplno vegánsky" na pomoc podnebiu, prečo neskúsiť 90 percent?"

Ešte stále aj v dnešnej dobe musíme neustále vysvetľovať definície a názvoslovie a dokonca aj tak renomovaný denník ako Independent nedokáže rozlíšiť pojem vegánstvo a pojem rastlinná strava.

Autorka článkom reaguje na zmenu klímy a zmena stravy u ľudí by mohla mať veľmi pozitívny vplyv na celú planétu. Ako Harriet píše:

Je smutné, že vegánstvo sa stalo ďalším problémom "kultúrnej vojny", pretože výber vegánskych produktov a rastlinných jedál by ste mali považovať za zdravý rozum, ak máte záujem o to, aby tu mohla byť obývateľná planéta, v ktorej by mohli žiť vaše deti a vnúčatá. 

Z celého článku je vidieť, že autorka bojuje s názvoslovím. Raz hovorí o rastlinnej strave, inokedy o vegánstve. Definícia vegánstva je jasná a rozhodne nie je o slove ja, pre mňa, pre moje deti... Pri starosti o svoj život, o svoje zdravie o svoju budúcnosť... sa ľudia obracajú k rastlinnej strave, nie k vegánstvu.

Vegánstvo je primárne o ochrane zvierat, nie o ochrane planéty (aj keď jedno s druhým suvisí). Absolútnou zhodou okolností je správne vyvážená celorastlinná a sezónna vegánska strava veľmi priateľská k zdraviu človeka a aj k životnému prostrediu. Čo by sa ale dialo keby to tak nebolo a ostalo by to len na tom nezabíjať bezbranné cítiace tvory? Začali by všetci vegáni zabíjať zvieratá?

Intenzívne továrenské farmy, ktoré dodávajú väčšinu mäsa v Británii, nie sú miestami, kde žijú (alebo umierajú) zvieratá s čímkoľvek, čo sa dokonca blíži dôstojnosti. 

Tento argument používa aj organizácia Sloboda zvierat, ktorá nie je proti zabíjaniu hospodárskych zvierat, (pri psoch a mačkách už je aj proti zabíjaniu, pretože sú definované ako domáce zvieratá a majú teda iný status) pretože tie sú tu vraj pre našu obživu. Organizácia Sloboda (niektorých) zvierat chce teda zmeniť podmienky chovu, aby zvieratá trpeli čo najmenej kým ich ako malé deti zabijeme.

Keby malé deti žili svojich pár týždňov alebo mesiacov života dôstojne kým ich niekto podreže na mäso, tak to je cieľ ktorí chcú ľudia dosiahnuť, aby sa necítili nekomfortne že jedia mŕtve zviera?

Všetci sa môžeme zapojiť do zmeny našich stravovacích návykov, aj keď sa nezaväzujeme k úplne rastlinnej strave. Nie som vegán, ale záleží mi na klimatickej kríze a chcem prispieť k zníženiu tlaku na našu krásnu planétu. 

Áno tu sa už autorka blíži k tomu ako by sa mali veci vnímať. Správne - "nie som vegán, ale záleží mi na klimatickej kríze" takže možnosti sú rastlinná strava, alebo reducetariánstvo, flexitariánstvo... Tu už nie je nič proti ničomu a veľa ľudí je na rastlinnej strave v minulosti kvôli zdraviu a postupom času sa to preklápa kvôli ochrane klímy.

Rozhodovanie o diéte zameranej na klímu je dôležité, aj keď nie ste 100% vegánmi, 100% času.

Vegánstvo nie je diéta. Je to morálny spôsob života, pri ktorom odmietate týranie a zabíjanie zvierat, čo je nevyhnutné pri "tvorbe" mäsa a "živočíšnych" produktov. 

Toto je vegánstvo. Tak ako nemôžete nebyť vrahom na 90%, neznásilňovať ženy na 90%, nebyť zlodej na 90%, rovnako nemôžete byť vegánom na 90%. Buď si vrah alebo nie, buď znásilňuješ ženy alebo nie, buď si zlodej alebo nie, buď si vegán alebo nie. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky