15 mäsových a mliečnych spoločností produkuje toľko metánu ako celá EÚ

24.11.2022

Nový výskum zistil, že kombinované emisie metánu z 15 najväčších svetových mäsových a mliečnych spoločností dosahujú 80 percent emisií celej Európskej únie (EÚ).

Štúdia, ktorá pochádza od Inštitútu pre poľnohospodárstvo a obchodnú politiku (IATP) a nadácie Changing Markets, tiež uviedla, že tieto spoločnosti produkujú viac emisií ako krajiny Ruska, Kanady a Austrálie. Ak by týchto 15 spoločností bolo krajinou, podľa správy by to bola 10. krajina s najväčšími emisiami skleníkových plynov na svete. Spoločne údajne produkujú viac emisií ako ropné spoločnosti ako BP a Shell.

"Práve mi to vybuchlo z hlavy," povedal pre Guardian Shefali Sharma, riaditeľ európskej kancelárie IATP . "Nemôžeme pokračovať v takej hŕstke spoločností, ktoré zabíjajú toľko zvierat."

Výskumníci uviedli, že nedostatok transparentnosti zo strany týchto spoločností sťažuje meranie emisií. Výsledky sú preto odhadom založeným na dostupných údajoch o poľnohospodárskych postupoch a produkcii mlieka.

Zvieratá označené ako hospodárske vs metán

Správa zverejnená minulý rok zistila, že hospodárske zvieratá - najmä kravy - sú zodpovedné za približne tretinu emisií metánu spôsobených ľudskou činnosťou.

Kravy a niektoré ďalšie zvieratá, ako sú kozy a ovce, produkujú metán, keď grgajú. Metán je silný skleníkový plyn; je to 80-krát viac otepľovania ako CO2 počas prvých 20 rokov v atmosfére. Má však aj oveľa kratší polčas rozpadu - čo znamená, že jeho odrezaním by sa rýchlejšie spomalilo otepľovanie, čím by sme získali viac času na riešenie problému uhlíka. Podľa OSN je rezanie metánu "najsilnejšou pákou", ktorú máme na spomalenie globálneho otepľovania.

Ľudia sa odmietajú vzdať krutosti

Mnoho vedcov poznamenalo, že prechod k strave bohatšej na rastliny je základnou reakciou na klimatickú krízu.

Štúdia Oxfordskej univerzity zverejnená v roku 2018 zistila, že na zabránenie rozpadu klímy je potrebné znížiť spotrebu hovädzieho mäsa o 90 percent. V apríli 2022 správa OSN tiež uviedla, že svet musí jesť menej mäsa.

Napriek tomu sa mnohí svetoví lídri spolu so širokou verejnosťou zdráhali akceptovať, že naše stravovanie je neudržateľné. Tohtoročná výročná konferencia OSN o klíme - COP27 - opäť vyvolala polemiku o podávaní hovädzieho mäsa. Toto rozhodnutie odsúdila The Vegan Society, ktorá ho označila za "sklamanie". 

zdroj: plantbasednews.org

Vytvorte si webové stránky zdarma!